V dnešní době už není nijak vyjímečné, když je v domě víc než jeden počítač. Připojení k internetu je taky běžně dostupné a v éře notebooků, mobilů a tabletů je čím dál častější otázkou „Jaký Wi-Fi router koupit? Připlatit si? Využiju všechny ty super-hyper-mega věci co jsou napsány v parametrech?“ Zde se pokusím srozumitelnou formou vysvětlit všechny základní funkce a doporučit i pár konkrétních routerů.

Základní rozdělení podle připojení

intro.jpgV zásadě rozeznáváme 3 základní nejrozšířenější druhy routerů podle přípojného konektoru. Tento článek se zaměří na běžné ethernetové routery s RJ-45 koncovkou. Ostatní dva typy připojení požadují i funkci modemu, kterýžto funguje jako nějaký prostředník mezi různými rozvody. O2 například využívá telefonních rozvodů a v domě je už jen dvojlinka s RJ-11 koncovkou. UPC na druhou stranu využívá svých koaxiálních rozvodů pro kabelovou televizi. Tyto modem-routery obvykle pronajímá sám poskytovatel a v článku se jimi zabývat nebudu. Klasický router lze totiž zapojit i za ně a je tedy mnohem univerzálnější. Navíc jejich cena startuje na +-400Kč.


Na jaké parametry se zaměřit a co vlastně znamenají

Dnešní routery mají ve specifikacích tolik věcí, že se laik, který o sítích slyší prvně, může lehce ztratit. Projdeme si nejběžnější věci, které můžou ovlivnit vaši spokojenost s koupí.

Rychlosti připojení

Všechny nové routery mají alespoň 100Mbit/s rychlé síťové porty. Je třeba si uvědomit, že Bbit není to samé jako MByte. Jeden byte je 8 bitů. Proto nebudete v rámci své sítě, např. ze síťového disku, video o 100Mbytech stahovat 1s, ale 8s. Pokud tedy uvažujete o sesíťování celého domu a hodláte si pouštět FullHD filmy, je lepší zauvažovat nad routerem s 1Gbit/s porty. Nebudete potom řešit problémy jako kostičkování videa, hodinové přenášení záloh atd. Rychlost WAN bývá většinou shodná s rychlostí LAN.

U Wi-Fi vám pomůžou normy 802.11. Konkrétně písmenko za těmito čísly. Pro domácí použití slouží normy b/g/n a nově ac. 

B. Je nejpomalejší. Její přenosová rychlost je teoreticky jen 11Mb/s, reálně je to u všech ale jen asi polovina.

G. U té je teoretická 54Mb/s, reálně opět asi půlka.

 N. Obecně lze říct, že se jde orientovat dle počtu antén. První je draft-n. Přenosovou rychlost má 150Mb/s. Pokud má router 1 anténu a přitom 802.11n tak je to určitě pouze draft. Pro plné 802.11n, které má přenosovou rychlost 300Mb/s (stále hovoříme o teoretické rovině), musí mít router minimálně 2 antény. To samé ale platí i pro příjmač. Pokud má bezdrátová karta v notebooku podporu pouze draft-n a připojenou 1 anténu, 300Mb/s nikdy nedosáhnete anii s nejdražším routerem 

 AC. Nejnovější je norma. Ta přináší hned několik změn. Jednou z nejpodstatnějších je přechod čistě na 5GHz pásmo, což by mělo zaručit menší rušení. Dále pravidlo o počtu antén platí dvojnásob. Dá se říct, že každá anténa dokáže zpracovávat jeden stream a každý stream má teoretickou rychlost 433Mb/s. Přípojná zařízení budou používat max. 3 streamy (1,3Gb/s), proto se této Wi-Fi říká „Gigabitová“. V poslední řadě uvedu funkci, že pokud to bude možné, zařízení nebudou navzájem vstupovat do streamu jiným zařízením. Tak by mělo dojít k lepší stabilitě.

V dnešní době nemá cenu kupovat router, který nemá alespoň draft-n.

802.jpg

U některých Wi-Fi 802.11n routerů lze nastavit vysílání na 5GHz. Standartní frekvence 2,4GHz je dnes už přehlcená. Nejen proto, že router má už téměř každá připojená domácnost, ale toto pásmo využívají i jiné periferie – bezdrátové klávesnice, myši nebo sluchátka. Proto může 5GHz pomoct se stabilitou připojení. Dejte si ale pozor, jestli 5GHz podporují i zařízení, která chcete připojit, anebo jestli umí router pracovat v obou pásmech současně.

Rozsah pokrytí

Pokud se budeme bavit o jednom patře, tak žádný současný router nemá problém pokrýt standartně velký byt. Železobetonové stropy jsou ale téměř nepřekonatelnou překážkou, na což je třeba pamatovat při síťování domku nebo více pater. Je dobré si na routeru nechat zadní vrátka v podobě externích odpojitelných antnén. Běžnou koncovkou je RP-SMA. Dokoupit potom můžete téměř libovolnou anténu s touto koncovkou – sektorové, všesměrové,… U routerů s MIMO se výměna antén ale obecně nedoporučuje. Výrobce počítá s určitým výstupním výkonem antén a výměna jen jedné by mohla víc uškodit než pomoct.

Dále je nutno podotknout, že 5GHz pásmo je sice míň zarušené a tedy stabilnější, na druhou stranu je míň ochotné se kolem překážky „ohnout“. Proto mívá v zástavbě o něco menší dosah.


Bezpečnost

Nemusí se to zdát, ale zařazením routeru do sítě zvýšíte zabezpečení všech PC zařazených za ním. Router se z 99% používá v režimu NAT. V tomto modu vystupuje v internetu jako jeden počítač, ať už je za ním třeba desítka zařízení. 
– Nevýhodou je, že např. při hraní online her nelze zakládat server. Router totiž zahodí vešekerou neznámou příchozí komunikaci. To lze obejít buď tzv. naforwardováním portů nebo Demilitarizovanou zónou (DMZ – viz slovníček)
– Výhodou NAT je ale neviditelnost počítačů zvenčí pro všechny útočníky. Routery mají navíc i vlastní Firewall.

To vše by ale bylo k ničemu, kdyby se do sítě mohl kdokoliv bezdrátově připojit a stahovat informace zevnitř. K tomuto slouží šiforvání Wi-Fi. Základní věc, kterou při zabezpečování začít, je změnit si heslo pro přístup do administrace a nastavit šifrování – v domácnostech se používají 3 druhy:

    – WEP: Nejstarší a nejjednoduší. V dnešní době prolomitelné do 5 minut. Podporují ho i starší zařízení. Je ale nekompatibilní s 802.11n
    – WPA: Novější a lepší volba než WEP. Už bylo taky prolomeno, trvá to ale mnohem, mnohem déle a je k tomu potřeba velký výpočetní výkon
    – WPA2: Nejlepší ze všech 3, dosud neprolomeno. Májí s ním ale problém starší zařízení a OS do Windows XP SP3

K většímu pocitu bezpečí může pomoci i skrytí SSID (název vysílané sítě) nebo MAC filtr, kdy routerem budou obsloužena jen zařízení obsažená v tomto filtru. Tyto metody jsou dnes ale překonané a šikovný útočník je obejde během chvilky. Jedinou pořádnou ochranou je tedy WPA2. Naštěstí jsou si toho výrobci vědomi a nové routery jsou často již od výroby šifrovány. Klíč bývá pak nalepen buď v obalové krabici nebo přímo na routeru.

Úroveň zabezpečení.gif


Další užitečné informace

Ještě před zakoupením routeru byste se měli zamyslet, co všechno k němu chcete v budoucnu připojit. Pokud jste nenároční a počítáte s připojením jednoho nebo dvou počítačů tak vám stačí i základní model za 500Kč. Pokud máte ale v úmyslu přenášet velké objemy dat (zálohy, síťové přehrávače a disky) tak si určitě připlaťte. Při dlouhém čekání byste měli až moc času přemýšlet, proč jste si nepřiplatili. I když mají routery papírově shodné parametry a jeden stojí o 50% víc, tak jej nevylučujte z výběru. Může mít rychlejší čipset a vnitřní komunikaci bude míň brzdit.

Další užitečnou věcí může být integrovaný USB port. Můžete ho využít k síťovému připojení tiskárny (ne každý router s USB to ale umí a lze jen tisknout, nikoliv skenovat) nebo k připojení externího disku a s využitím bittorrent klienta nebo jiného download managera využít menšího vytížení sítě v noci. Vždy si před koupí ověřte, k čemu všemu můžete u daného routeru USB použít!

Poslední zajímavou „neoriginální“ funkcí pro síťové hračičky může být možnost nainstalování jiného firmware jako je například DD-WRT. OpenWRT ři Tomato. Toto je ale složitější operace a měli by se do ní pouštět jen pokročilí uživatelé a jen na vlastní riziko. Ověřit, jestli zrovna na váš router vydali DD-WRT firmware, si musíte přímo na oficiálních stránkách: http://www.dd-wrt.com/site/support/router-database S jeho pomocí lze mnohem efektivněji spravovat síť, zkontrolovat, jestli je router kapacitně dostatečný a naučit ho i pár nových kousků.

Slovníček

QoS
Při připojení více počítačů můžete narazit na iritující problém. Je třeba si uvědomit, že všechny počítače sdílí společnou linku do internetu. Může nastat situace, že ji někdo z příbuzných natolik vytíží (obyvkle stahování velkých souborů z internetu), že se vám budou sotva načítat stránky, na videokomunikaci ve skype raději nemyslet vůbec. V tomto pomůže funkce QoS – „Quality of service“. V ní si můžete přiřadit prioritu protokolům a konkrétním počítačům. Když se vrátím k modelové situaci, tak by se nastavil limit 50% linky pro 1 PC a nízká priorita. Zatímco skypu bychom nechali vysokou prioritu. Problém by byl rázem vyřešen… Bohužel je tato funkce náročná na výpočetní výkon, obzvláště u vysokých rychlostí. Pokud tedy hodláte tuto funkci využívat, máte víc zařízení a rychlé připojení, určitě se dívejte spíš po zařízeních z vyšší cenové kategorie.

QoS.jpg

WEP, WPA, WPA2
Toto jsou druhy šifrování. Věnoval jsem se jim v oddíle bezpečnosti. Rychlý závěr – snažte se používat WPA2, je nejbezpečnější.

Klonování MAC
Pokud váš poskytovatel kontroluje vaši MAC adresu (pro ověření, že je to opravdu vaše zařízení a že je jen jedno), určitě využijete klonování MAC adresy. Router si naklonuje MAC připojeného zařízení a pro ostatní v internetu bude vystupovat s jeho identitou – poskytovatel mu přidělí IP a není třeba se s ním dohadovat o změně. Tuto funkci má každý nový router.

DMZ a forwardování portů
Forward portu způsobí, že se veškerá neznámá komunikace, která příjde zvenčí na určený port, přepošle na IP zvoleného zařízení. Toto se používá při on-line hrách, VoIP, NAS disku atd., kde je třeba zahájit komunikaci zvečí. DMZ je takové hromadné naforwardování -tato funkce totiž zajistí přesměrování VEŠKERÉ neznámé příchozí komunikace na jeden počítač, který si určíte. Pokud teda máte DMZ, porty už forwardovat nemusíte. Odstarníte ale tak jednu ochranu před útočníky.

MIMO
Použitím více antén a vícecestným šířením signálu (počítání s odrazy od překážek, vlastní interferencí apod.) dochází ke zvětšení propustnosti sítě a tedy vyšším rychlostem bezdrátového přenosu. Router s MIMO je tedy rychlejší, ale i stabilnější.

MIMO.gif

Vícenásobné SSID
Můžete si vytvořit více sítí najednou a přitom mít pouze jeden router. Například jednu čistě pro osobní potřeby, s důkladným nastavením a zabezpečením, další pro hosty, jim třeba omezit rychlost a přístup do intranetu atd. Ideální do firemního prostředí (restaurace, různé čekárny), kde potřebujete vlastní síť a zároveň chcete hostům poskytnout komfort internetu. 

Konkrétní tipy

Základní model, pod který dnes nemá smysl jít je TP-LINK TL-WR740N. Výbavou sice nepřekypuje, pro nenáročné uživatele, kteří router chtějí pouze na připojení jednoho či dvou noteboooků a mobilu, zcela dostačuje. Má základní 802.11 draft-n a silnou, byť neodpojitelnou anténu.
O něco málo dražší je pak TP-LINK TL-WR841N, který je pomyslnou vstupní branou do plného 802.11n s 300Mb/s. Tento router patří mezi nejlepší v poměru cena/užitná hodnota. Lze doporučit i pro velmi rychlé připojení od poskytovatele. Pokud by vám chybělo USB, najdete jej v podobném modelu TP-LINK TL-WR842ND, který přináší navíc i odpojitelné antény.
Pak už se dostáváme za hranici 1000Kč, kde najdete dnes již legendární TP-LINK TL-WR1043ND přinášející oproti předchozím návrhům Gbit porty na LAN i WAN. Má i větší výpočetní výkon a není dobré jít niž, pokud chcete rychlou stabilní síť pro mulitmédia.
5GHz najdeme až u drařších modelů. Mezi výhodnou koupi lze zařadit TP-Link TL-WDR3600, který je duchovním nástupcem právě modelu TL-WR1043ND. Kromě 5GHz přináší navíc další USB port a ještě rychlejší chipset. Osobně doporučuju si těch pár set korun připlatit a koupit tento novější model s delší podporou od výrobce.
Jako poslední uvedu špičku mezi 802.11 routery – ASUS RT-N66U má prakticky všechny myslitelné funkce a testy propustnosti či stability jasně ukazují, že jeho cena je odpovídající. Zvažte ale, jestli jej opravdu dokážete využít.

Dražší router už nemá cenu kupovat. Pak už je výhodnější řešení routerboardem o mnohem větším výkonu za stejnou či nižší cenu

Vážení zákazníci, velice si vážíme soukromí každého z vás. Stisknutím tlačítka „Přijmout" souhlasíte s tím, abychom vám poskytovali smysluplné a užitečné služby na základě vašich údajů o sledování prostřednictvím souborů cookies.
Cookies settings
Přijmout
Zakázat
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie nameActive

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings
Call Now Button